Deprecated: Function split() is deprecated in /home/rotmanka/www/zamki/includes/joomla.php on line 1531
Polskie Zamki - Barczewo - pozostałości zamku biskupiego
www.mamboteam.com
 
Start > Zamki > Warmińsko - Mazurskie > Barczewo - pozostałości zamku biskupiego   
13.07.2014.
 
 
mosMambotHandler::__set_state(array( '_events' => array ( ), '_lists' => NULL, '_bots' => NULL, '_loading' => NULL, '_content_mambots' => NULL, '_content_mambot_params' => array ( ), '_search_mambot_params' => array ( ), ))
Barczewo - pozostałości zamku biskupiego Drukuj Email
Wpisał: Jacek   
02.08.2006.

     Zamek w Barczewie wzniesiony przez biskupa Jana II Styprock w roku 1364 równocześnie z  murami miasta. Tworzył wspólny  system  z jego obwarowaniami. Zniszczony w roku 1414,  został następnie odbudowany. Do rozbiorów pełnił rolę  siedziby zarządcy dóbr biskupich.{mosimage}  W roku  1798  spłonął  i  od tego momentu  był stopniowo rozbierany. W latach 1826-32 gruntownie przebudowany  pełnił rolę szkoły.  Do  dzisiaj  ocalało  jedno skrzydło  mieszkalne  zawierające  cechy gotyckie.

     Założono  go na planie nieregularnego czworoboku.  Składał się z domu mieszkalnego i budynku gospodarczego stykających się ze sobą a pozostałe dwa boki dziedzińca okalały mury kurtynowe. W narożniku południowo-wschodnim posiadał wieżę po której nie ma obecnie żadnych śladów.

      Pozostałości zamku znajdują się w cenrtum miasta przy ulicy Nowowiejskiego 8. Barczewo jest położone 18 km na wschód od Olsztyna. 

 Zdjęcie wykonano w październiku 2005 roku.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!